Mustafa Sezgin TANRIKULU | Piranalar.com
1963'te Diyarbakır'ın Lice İlçesinde doğmuştur.

İstanbul Üniversitesi Hukuk mezun olduktan sonra Dicle Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Kamu Hukuku alanında yüksek lisans yapmıştır. Doktorasını Kültür Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde İnsan Hakları üzerine tamamlamıştır.

Otuz üç senelik avukattır. 1986 - 2002 yılları arasında Diyarbakır Barosu Genel Sekreterliği ve Başkan Yardımcılığı, 2002- 2008 yılları arasında Diyarbakır Barosu Başkanlığı yapmıştır. 1988 senesinde İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesinin kurulmasına destek olmuştur. İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi'ne Bireysel Başvuru için El Kitabı ile İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi ve Etkili Başvuru Hakkı kitaplarını hazırlamıştır. Türkiye İnsan Hakları Vakfı kurucuları arasında yer alan Tanrıkulu, bu vakfın Diyarbakır Temsilciliği görevini yapmıştır. 1997'de Robert Kennedy İnsan Hakları Ödülü'nü almıştır. 2010 yılında Cumhuriyet Halk Partisi'nde İnsan Hakları'ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak başladığı siyasi hayatında ötekilerin sesi olmaya çalışmıştır.

24, 25, 26, ve 27. Dönemde İstanbul Milletvekili seçilen Tanrıkulu, 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu'nun üyesiyken; hali hazırda İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekilliği görevini yürütmektedir.

Kürtçe ve orta düzeyde İngilizce bilen Tanrıkulu, evli ve 3 çocuk babasıdır.
hümanist, insan hakları savunucusu. kendi adını taşıyan sosyal medya televizyon kanalı bile var adamın :D ee medya ambargo koyunca n'apsın adam...