Mustafa ŞENTOP | Piranalar.com
Mustafa Şentop, 6 Ağustos 1968 tarihinde Tekirdağ'da doğmuş. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirmiştir. Yüksek lisans ve doktorasını Marmara Üniversitesinde Kamu Hukuku alanında yapmıştır.

1993 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2002'de doktor, 2005'te doçent, 2011'de profesör oldu.
Öğrencilik yıllarından itibaren çeşitli dergilerde yazarlık, yöneticilik ve editörlük; akademik dergilerde yayın kurulu üyeliği, editörlük ve hakemlik yapan Prof. Dr. Şentop, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezinin (ESAM) İstanbul Başkanlığı görevini yürütmüştür.

Prof. Dr. Şentop, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AK Parti) Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmiş ve 2012-2015 yılları arasında AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürütmüştür.

24, 25 ve 26. Dönemde AK Parti İstanbul Milletvekili olarak TBMM'de görev yapmıştır. 27. Dönemde AK Parti Tekirdağ Milletvekili olarak TBMM'ye girdi. Aynı dönemde TBMM Başkanvekili olarak görev yapmakta iken 24 Şubat 2019 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına seçilmiş ve Türkiye Büyük Millet Meclisinin 29. Başkanı olmuştur. 7 Temmuz 2020 tarihinde yeniden TBMM Başkanı seçilmiştir. TBMM Başkanı Şentop, iyi düzeyde Arapça ve İngilizce bilmektedir.
Birkaç saat önce Twitter’da AK Partili cumhur frankfurt isimli trole haddini bildiren siyasetçi.