HAYATİ YAZICI | Piranalar.com
Rize / Çayeli - 1952 doğumludur.
Avukattır. 1975 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuş ve.Kamu Hukuku alanında yüksek lisans yapmıştır.
1976 yılında hâkim adayı olarak İstanbul Adliyesinde kamu görevine başlamıştır. Çayırlı, Mihallıççık ve Kargı hâkimliklerinde bulunmuştur. 1984 yılı sonunda kamudaki görevinden ayrılarak İstanbul'da serbest avukat olarak çalışmaya başlamıştır. Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanının Avukatı ve Hukuk Müşaviri olarak da görev yapmıştır. Adalet ve Kalkınma Partisinin kuruluş sürecinde yer almıştır. Partinin kurucu üyesi oldu ve Kasım 2002'den itibaren 5 yıl süre ile AK PARTİ'nin Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır. AK PARTİ'nin kuruluşundan bu yana Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır. AK PARTİ Siyasi ve Hukuk İşlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısıdır.
22, 23 ve 26. Dönemde İstanbul, 24. Dönemde Rize Milletvekili seçilmiştir. 60. Hükûmette Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, 61. Hükûmette Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak görev yapmıştır.
ak parti'de genel başkan yardımcısı. partinin her zamanki ikinci adamı. şu an rize milletvekili. hukukçu.